0920 936 2581

0902 936 2581

02109362581
0

زبان شناسی چیست؟

آموزش زبان شناسی تشخیص بیماری از طریق زبان

زبان شناسی چیست؟ تشخیص بیماری از طریق زبان

زبان شناسی چیست؟

 

مهم ترین ابزارهای تشخیص در طب سنتی چینی زبان شناسی است، امروزه در ایرانم بسیار رواج پیدا کرده است. پزشک ها می توانند با تجزیه و تحلیل زبان به تشخیص نزدیک تر شوند.
زبان، عضوی عضلانی است که سطح فوقانی آن توسط پرزهای ویژه ای پوشیده شده است.
زبان در تکلم، جویدن، فرو بردن غذا و همچنین وقتی مرطوب است در چشیدن نقش آفرین است.
تعدادی عضله، زبان را به جایگاه های مربوط به اندام متصل میکند و عضلات خود زبان نیز باعث حرکت میشوند.
بهتر است هر روز صبح، زبان خود را بررسی کنید، بسیاری از نارسایی ها و اختلالات پیش از آنکه به وضوح آن را بتوانیم در احوال تشخیص دهیم، روی زبان قابل مشاهده است.
زبان قوی ترین ماهیچه ی بدن انسان می باشد.
زبان شناسی یک روش عالی و تشخیصی ارزان و بدون درد در سیستم های مختلف پزشکی سنتی مانند طب سوزنی است. این روش که مورد تایید طب مدرن نیز است به تازگی افراد زیادی را به خود مجذوب کرده است.
این روش تشخیصی به تازگی به یکی از اساسی ترین روش های تحقیق و درمان ویروس کرونا نیز تبدیل شده است.
بیمارانی که به کرونا مبتلا بودنند مورد معاینه قرار گرفتند، تجزیه و تحلیل ها حاکی از آن بود که اغلب مبتلایان در طول دوره بیماری تغییر رنگ زبان، کاهش پرز زبان، کاهش ضخامت پرز زبان را تجربه کردند.
 تعادل ذهن، بدن و روح پایه و اساس یک زندگی خوب است. طب سنتی چینی بر این باور است که همه اعضای بدن از لحاظ هم افزایی از یکدیگر حمایت می کنند و برای سلامتی ، تمام اندام ها باید در تعادل باشند. عقیده طب سنتی چین بر این است که سلامت توسط یک جریان متعادل از سه ماده Qi (انرژی)، خون و مایعات بدن است.

تشخیص بیماری ها از طریق زبان

 

تشخیص از طریق زبان

 

  • زبان شناسی در طب چینی روشی کاربردی از زمان های بسیار قدیم تا  امروز است.
  • زبان سرنخ های مهمی را از شرایط اندام های داخلی را منعکس می کند.
  • در علم زبان شناسی اعتقاد بر این است که، هر نیمه زبان قابلیت پذیرش انرژی را دارد که این انرژی به دیگر اعضای بدن می رسد.
  • بررسی ومشاهده دقیق بیمار از طریق زبان میتواند هر بیماری که شخص دارد پیدا کند.
  • زیرا این عضو تنها ارگان بیرونی بدن است، که شاخص های بیماری های درونی را نشان می دهد. بنابراین پزشکان طب سنتی زبان را با عنوان آینه سلامتی هر شخص معرفی می کنند.
  • قبل از معاینه زبان بهتر است شخص از قهوه، چای، تنقلات رنگ شده با رنگ های خوراکی و … اجتناب کند.
  • بر طبق علم زبان شناسی می توان از نواحی مختلفی از بدن متوجه بیماری ها و اختلالات ریه ها،قلب، کلیه ها، مثانه، بیماری های عفونی، روده ها، کبد، کیسه صفرا و … شد.
  •  کبد، قلب ،کلیه و طحال معمولا به نوک زبان و قسمت های پشتی نوک زبان مربوط می شود. مرزهای جانبی زبان مربوط به بیماری و اختلالات کبد و کیسه صفرا است.
یکی از اصول اساسی طب سنتی چینی این است که زبان رابطه خاصی با قلب دارد، بر اساس این اصل چینی  در قلب به روی زبان باز می شود. پزشکان معتقدند که زبان “شاخه ای از قلب” یا “دری به قلب” است. هم چنین زبان بازتاب هماهنگی یا ناهماهنگی کلی فرد است. معاینه زبان می تواند بسیاری از بیماری ها نظیر مشکلات هورمونی و اختلالات خواب را برملا کند.

رنگ زبان در تشخیص بیماری

 

رنگ زبان در زبان شناسی

 

رنگ زبان بیانگر وضعیت خون، انرژی و مایعات بدن در قلب، کلیه،طحال، ریه ها، و کبد است. همچنین رنگ زبان هرگونه ناهماهنگی پاتولوژیک طولانی مدت در مورد بیماری های مزمن را نشان می دهد.
به طور کلی، رنگ روشن زبان بیانگر کاهش سطح ایمنی بدن و یا استرس بیش از حد است..رنگ عمیق تر و پررنگ نشان دهنده گرمای بیشتر است که این موضوع می تواند نتیجه التهاب، عفونت و پیش فعالی اندام مورد نظر باشد.
تغییر رنگ زبان می تواند علائم احساس گرما، تعریق، صورت برافروخته، افزایش گرسنگی، عدم تعادل عاطفی، بی نظمی های قاعدگی، یبوست، مدفوع تیره تند مشکل در خواب را به دنبال داشته باشد.
تغییر رنگ زبان ممکن است به عوامل دیگری نظیر پر کاری تیروئید، فشار خون بالا، یائسگی یا حساسیت به مواد غذایی یا داروها مربوط باشد.
یک زبان مایل به قرمز بنفش نشانگر گرما و گردش خون ضعیف است. یک زبان خشک و بنفش مایل به قرمز تیره ممکن است ناشی از کمبود آب و مایعات  بدن باشد. رنگ بنفش روشن مایل به آبی یا بنفش مایل به سبز نشان دهنده سرماخوردگی است. زبان بنفش مایل ممکن است نشان دهنده سرماخوردگی یا گردش خون ضعیف بدن باشد.
رنگ پریدگی زبان ممکن است، ناشی از انواع مشکلات لوزالمعده یا اختلال در عملکرد دستگاه گوارش ، کاهش انرژی و جریان خون ضعیف باشد. معمولا اغلب افرادی که تحت شیمی درمانی هستند دارای زبانی رنگ پریده هستند.
رنگ سفید زبان به علت عفونت قارچی است. گاهی نیز عامل سفیدی زبان نتیجه رشد باکتری کاندیدا آلبیکانس عامل برفک دهان در کودکان باشد. معمولا در افرادی که بهداشت دهان ضعیفی دارند یا همواره از دخانیات مصرف می کنند، سفیدی زبان شایع تر است.
نوشیدن نوشابه های رنگی، شراب قرمز، قهوه و چای سیاه می تواند باعث تغییر رنگ زبان شود.

 

شکل زبان در تشخیص بیماری

شکل زبان در تشخیص بیماری

 

شکل زبان و حالت زبان نشان دهنده وضعیت خون،انرژی و تغذیه است. زبان بزرگ بیانگر گرمای قلب، کلیه، طحال و یا مصرف بیش از الکل است.
تورم زبان نشان دهنده عدم تعادل مایعات بدن است. تورم نوک زبان نشان دهنده مشکل قلبی است.
زبان چکشی شکل نشان دهنده بیمار روانی یا مشکلات جدی طحال، معده و کلیه است.
تورم پاپیلا زبان ممکن است بر اثر کمبود ویتامین B، آهن، اسید فولیک یا انواع حساسیت های دارویی ظاهر شود.

 

 

پوشش زبان در تشخیص بیماری

 

پوشش زبان

پوشش زبان نشانگر وضعیت روده باریک، روده بزرگ، معده، کیسه صفرا و وضعیت ادرار است. پوشش زبان می تواند وضعیت مثانه را نشان دهد.
گرچه رنگ زبان، حالت زبان و … نشان دهنده اختلالات است اما این به تنهایی دلیل بر بیماری نیست، بیمار مراجعه کننده به پزشک همواره دارای علائمی نظیر حالت تهوع، مدفوع تیره، تب و … است. زبان شناسی می تواند به راهی برای تشخیص مزاج شناسی باشد. تمامی موارد گفته شده تنها بر اساس تحقیق است. شما میتوانید برای اطمینان کامل به پزشک مراجعه کند.

معاینه زبان در تشخیص بیماری

همان طور که قبلا بیان کردیم ، زبان از جنبه های مختلفی نظیر حالت زبان، رنگ زبان، فرم زبان، پوشش زبان و رطوبت زبان بررسی می شود. علم زبان شناسی برای تک تک فاکتور های ذکر شده استنباط های مخصوص به خودش را دارد.
حرکات زبان، ترک های زبان و … تاثیر زیادی بر تشخیص پزشک دارد.
لرزیدن زبان علامت یک بیماری مزمن است که بدن انرژی را تخلیه کرده و منجر به خستگی شدید شده است. علائم تخلیه انرژی ممکن است ناشی از عواملی مثل روده های لاغر، افزایش وزن، مشکل در کاهش وزن، نفخ و احساس سنگینی در اندام، تیروئید غیر فعال، بیماری تخمدان پلی کیستیک باشد.

 

اگر به دنبال بهترین مکان برای آموزش جامع زبان شناسی تشخیص بیماری از طریق زبان هستید حکیم شو بهترین مکانه!

چرا حکیم شو؟ چون در حـکیم شـو تمام دوره های سبک زندگی، خودمراقبتی و طب سنتی در حال برگزاری است و هر زمان شما خواستید می توانید شرکت کنید.

 

ثبت نام در دوره جامع زبان شناسی تشخیص بیماری از طریق زبان

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *