0920 936 2581

0902 936 2581

02109362581
0

زالو درمانی چیست؟

زالو درمانی چیست؟

 

زالو درمانی چیست؟

 

استفاده از زالوی طبی برای درمان برخی بیماری ها در ایران قدمتی چندین ساله دارد که از جمله موارد مکتوب آن اشاره بوعلی سینا به استفاده از آن در درمان بسیاری از بیماری ها در کتب مختلف از جمله قانون می باشد .

متاسفانه استفاده ناصحیح و عدم انجام به بررسی های تکمیلی در مورد خواص این موجود زنده باعث حذف استفاده از آن به مرور زمان گردید که البته در چند دهه اخیر تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی و استناد به مدارک قدیمی ایرانی  ممالک اروپایی و آمریکایی مجدد جهت درمان بسیاری از بیماری ها به به صورت مستقیم و چه به صورت استفاده از آنزیم های استخراج شده از زالوی طبی مورد استفاده قرار گرفت.

جانورشناسان تاکنون ۶۵۰ نوع زالو را شناسایی کرده اند که ۵۰ نوع آن از خون پستانداران تغذیه می کنند . اما تنها ۱۵ گونه از آنها در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند که دو مدل معروف آن یعنی Hirudo Medicinalis و Hirudo Verbana میباشند که در اروپا به دلیل انقراض نسل هيرودو مدیسینالیس بیشتر از نوع وربانا استفاده می شود ولی در ایران بیشتر زالوها هيرودو مدیسینالی می باشد .

البته در زالو درمانی به نظر می رسد وجود دو گونه بی معنی باشد چرا که در طول تاریخ هر دوی آنها به طور یکان مورد استفاده قرار گرفته اند و هیچ اختلافی در طیف فعالیتی آنها شناخته نشده و همچنین ترکیب بزاقی هر دو گونه یکسان می باشد . برخی از انواع زالو فوق العاده خطرناک و بیماریزا میباشند اما گونه های متعددی از زالوها وجود دارند که اثرات درمانی جالب توجهی دارند .

ماده آنتی کواگولان ( ضدانعقادی ) که در بزاق زالو موجود است بنام هیرودین موجب رقیق شدن خون ، باز شدن عروق بسته و بالطبع افزایش خون رسانی و اکسیژناسیون موضع می گردد . پیش بینی می گردد حداقل یکصد نوع ماده ویژه با اثرات درمانی گوناگون توسط زالو ترشح می شود .

اکنون در شمار کثیری از کلینیک های معتبر اروپا و آمریکا از زالو جهت رقیق شدن خون متعاقب آنژیوپلاستی قلب ، گرافتهای پوستی و پیوند اعضاء ( جهت تسریع خونرسانی موضع و گیری از انعقاد خون در عروق ) ، واریس ، ضایعات پوستی و زیبایی پوست و حتی تقویت تم ایمنی بدن استفاده طبی بعمل می آید .

زالو از نظر رازی و ابن سینا :

پزشکان نام آور اسلامی چون ابن سینا و رازی اشاره های فراوانی داشته اند که با علم به زبان این جانور موارد استفاده بجا و مناسب آن را نیز در درمان بیماری ، میدانستند در یکی از شرح حالهای کتاب الحاوی آمده است که جوانی در اثر فی خون آلود به حالت احتضار افتاده بود

پزشکان از وی قطع امید کرده بودند وقتی رازی را بر بالین بیمار آوردند پس از گرفتن تاریخچه از بیمار بر وی معلوم شد که اخیرا این جوان سفری داشته و در طول راه از آب چشمه نوشیده است دستور داد سطلی از مواد محرک وفي آور را به جوان خوراندند پس از آن او را به تخلیه نیرومند معده واداشت ، در میان مواد مستفرغه زالویی که از فرط مکیدن خون جثهای عظیم پیدا کرده بود مشاهده شد و جوان محتضر از مرگ حتمی نجات یافت .

ابن سینا در کتاب قانون به مسافران سفارش می کند که به هنگام آشامیدن آب از چاهها و چشمه ها به ویژه در تاریکی شب دقت فراوانی کند چون که ممکن است آلوده به زالو باشد . ابن سینا با شناخت شهوت آمیز خود بر تمام علوم و فنون مختلف انواع و اقسام زالوها را به رنگ و شکل و اندازه تشخیص می داده و زالوهای مفید را از مضر جدا می کرده است

او زالوهایی را که به رنگ ماش و متمایل به سبز با خطوط زرنیخی در طول بشت و زالوی سرخ مایل به زرد با حاشیه منور و زالوهای جگری رنگ و زالوهایی که دارای سر کوچک بودند یا آنهایی که شبیه دم موش با ملخ ریز باشند را زالوهای مطلوب و مفید معرفی می کند و معتقد است که زالوهای شکم قرمز بهتر از زالوهای پشت سبز هستند

 

زالو از نظر ابن سینا

 

به ویژه آنکه از آب جاری گرفته شده باشند ابن سینا طرز زالو گرفتن را بدین گونه شرح می دهد که پس از صید کردن و سرازیر نگهداشتن زالو برای تخلیه معده خون بره یا خون جانور دیگری را به نزد او می آورند تا به عنوان پیش غذا میل کند پس از پاک کردن بدن زالو یا اسفنج نرم او را در آب پاک حمام می کنند و پس از شست و شوی پوست و مالش منطقه ای که خون باید گرفته شود زالو را در محل می چسبانند ابن سینا سفارش می کند که مواد بند آورنده خون درهنگام زالو گرفتن باید در دسترس باشد

ابن سینا زالو انداختن را در بیماری های پوست از قبیل جوشها ، دمل های صورت و لک و پیس سودمند می دانست ابن سینا از قول هندیها نقل کرده است که پاره ای از زالوها سمی هستند ، او تاکید می کند که زالوهای با سر درشت و به رنگ سرمه ای یا سبز یا دارای کرکهای ریز و نرم با زالوهایی که شبیه مارماهی با خطوط لاجوردی و به رنگ بوقلمونی هستند سمی اند و باید از آنها اجتناب شود .

ابن سینا این زالوها را عامل ایجاد دمل ، غش ، خونریزی ، تب ، ضعف و فرحه های بدخیم قلمداد می کند و معتقد است زالوهایی که از آبهای کثیف و گل آلود شکار می شوند نامناسب هستند . او در عوض زالوهای صید شده از آب خزه دار و محل زندگی قورباغه ها را مناسب میداند و تاکید می کند اگر کسی منکر این شد و زالوی همزیست با قورباغه را زیان آور شمرد خلاف به عرض شما رسانده و گوش به حرف او ندهید .

آنزیم های موجود در بزاق زالو

هیرودین مهمترین ماده ضد انعقاد بزاق زالو است . خاصیت ضد انعقادی هیرودین قوی تر از هپارین است ، فعالیت هیرودین را از روی خاصیت ترومبین آن بیان می کنند . امروزه فرم نوترکیب هیرودین به نام لیپرودین سنتز شده است . هیرودین توانایی زیادی در ممانعت از انعقاد خون دارد به طوری که چند قطره بزاق دهان زالو قادر است مقدار زیادی خون را به صورت مایع نگه دارد و مانع انعقاد آن شود ( با آزمایشی که به صورت تجربی بر روی خون مکیده شده توسط زالو انجام شد زمان لخته شدن خون به بیش از ۶ ساعت افزایش یافته بود . )

وقتی که خون با لبه بریده بافت تماس حاصل می کند فاکتور ۱۲ یاهاگمن فاکتور فعال می شود . متعاقب فعال شدن این فاکتور انعقادی یک سری آنزیم ها از جمله آنزیم پروتئاز ترومبین فعال میشود این آنزیم سبب تبدیل فیبرینوژن به فیبرین می شود و فیبرین به صورت رشته های کلاف مانشد ، محل بریدگی را می بندد و مانع خونریزی می شود و خون را منعقد می کند.

 خواص دیگر هیرودین

هیرودین با انبساط ماهیچه های صاف جدار عروق سبب گشادی عروق و افزایش جریان خون می شود . هیرودین خاصیت بی حس کنندگی دارد . لذا ، دقایقی بعد از چسبیدن زالو به محل و ترشح بزاق منطقه بی حس می شود و احساس سوزش ناشی از نیش زالو از بین می رود و بیمار به راحتی وجود زالو و خونخواری آن را تحمل می کند .

بطور کلی برای هیرودین اثرات آنتی کواگولانت ، آنتی ترمبوتیک ، ترمبولیتیک ، آنتی ایسکمیک ، هیپوتنسیو ، تحریک کننده سیستم ایمنی و ممانعت از تصلب شرائین ، بی حس کنندگی ، آنتی باکتریال و خاصیت ضد التهابی شناخته شده است . پژوهشگران دپارتمان فارماکولوژی دانشگاه کنتاکی طی تحقیقاتی ، اثرات ضد انعقادی هیرودین را با هپارین مقایه کرده اند.

  1. 🔴 هیرودین برای فعال شدن نیاز به فاکتور ندارد.
  2.  🔴 هیرودین اثرات پایدار و یکنواخت وابسته به دوز دارد
  3. 🔴هیرودین اثر مستقیم روی مهار ترومبین دارد.
  4. 🔴هیرودین مسمومیت ندارد
  5. 🔴 هیرودین بی حسی موضعی می دهد.

 توصیه های قبل از زالو درمانی

 

توصیه های قبل از زالو درمانی

 

۱.تمام آداب حجامت و فصد ( زمان و مکان و رژیم غذایی قبل و بعد ) درباره زالو درمانی هم صادق است.

۲. قرص وارفارین و اسپرین ، دی پیریدامول ، اسویکس ، گلو بیدگل و قرصهای مسکن حداقل از یک روز قبل از زالو درمانی باید قطع شود.

۳.موهای موضع زالو درمانی باید پاکسازی و تراشیده شود .

۴. قبل از زالو درمانی حداقل ۱۵ روز از یکی از رژیم های پاکسازی ( بطور مثال دیت سرکه انگبین ) استفاده شود .

۵_۲۴ ساعت قبل از زالو درمانی مقاربت جنسی نداشته باشید.

۶.موضع زالو درمانی را فقط با آب خالی و صابون های غیر معطر قبلا نشوند از عطر و ادکلن و شوینده های معطر استفاده نکنید )

۷. پس از زالو درمانی موضع زالو اغلب اوقات ، خون ریزی دارد و جهت پیگیری جنین مشکلاتی سعی کنید که برنامه کاری ، سفر ، مهمانی را پس از زالو درمانی نداشته باشید و و حداقل ۸ ساعت پس از آن در استراحت و آرامش به سر برید.

۸. برای زالو درمانی عجله نکنید و ابتدا با داروهای گیاهی خاص ، رژیم های پاکسازی بدن که در ابتدای کتاب آمده ، را انجام دهید زیرا در غالب اعمال یداوی همچون بادکش و حجامت و فصد باید خون و کبد پاکسازی شود و سپس زالو درمانی اثر فوق العاده ای خواهد داشت.

۹. مصرف غذاهای سرد ( لبنیات ، تخم مرغ ، برنج ، مرغ ، خیار و کاهو ، کیوی ، میوه نارس ، ترشی ، ماکارونی ، آش جو و آلوچه و … ) قبل از زالو درمانی مجاز نیست حداقل ۸ ساعت )

۱۰. مصرف رب انار ، آب انار و گلاب ( ۶ واحد آب انار ۲۰ واحد گلاب ) مسهل ها و منضج های گیاهی قبل از زالو درمانی ( حداقل یک هفته ) بازده زالو درمانی را بسیار ارتقا می دهد .

۱۱.گرسنگی یا پرخوری و بیخوابی و کم خوابی سبب کاهش تاثیر زالو درمانی خواهد شد .

۱۲ زن ها در حاملگی یا عادت ماهیانه نباید زالو درمانی کنند . ( بویژه زیر قوزک داخلی پا )

۱۳. قبل و بعد از زالو درمانی استحمام طولانی و گرم و سونا و جکوزی جایز نیست .

۱۴. زمان زالو درمانی آرامش روحی و عصبی و جمیلازم است . در صورت داشتن استرس و ترس و اضطراب و هیجان زیاد با نشاط بیش از حد با پزشک و درمانگر مشورت کنید.

۱۵. اگر قبل و زمان زالو درمانی تلخی دهان و خشکی دهان دارید اندکی رب انار و رب الو تناول فرمایید.

۱۶. اسهال ، ادرار زیاد ، تعریق فراوان ، استفراغ فراوان قبل از زالو درمانی مانع انجام زالو درمانی می باشد.

۱۷. بهتر است زالو قبل از استفاده مدتی در آب صاف نگهداری شود و روزانه یک الی دو بار آب ظرف را تعویض نمود تا پاکسازی زالو بهتر انجام شود

۱۸. زالو نباید مستقیما روی رگ انداخته شود و در مناطقی از پوست که خیلی سرد و رنگ پریده و مشکوک به نظر می آید و با شديدا متورم است ( ادم ) زالو درمانی اره مناسب نیست

۱۹. برای نواحی نازک بدن مثل صورت نباید از زالوی درشت استفاده کرد و زالوها باید و ریز باشند.

۲۰. در افراد آنمیک ( کم خون ) باید از زالوهای ریز استفاده کرد .

۲۱. در یک مرحله نباید از تعداد زیادی زالو استفاده کرد . چون ممکن است سیستم ایمنی بیمار عليه بزاق زالوها واکنش نشان دهد و یا بیمار دچار ضعف شود در صورت نیازه زالو اندازی به دفعات انجام شود.

توصیه های مورد توجه پس از زالو درمانی

زالو درمانی

 

  1. تا ۴۸ ساعت موضع زالو درمانی با آب معمولی تماس نداشته باشد البته اگر آب را بجوشاهد ، موردی ندارد

۲. موضع زالوها به طور طبیعی ۸ تا ۱۶ ساعت خونریزی دارد و در صورت خونریزی عادی و ملایم نگران نباشید . تحرک کمتر و حالت درازکش سبب کاهش خونریزی می گردد . پس از ۱۲ ساعت در صورت ادامه خونریزی به پزشک مراجعه کنید یا با مطب تماس بگیرید .

۳. ۲۴ ساعت پس از زالو درمانی پانسمان را باز کنید و در صورت خونریزی ضماد گیاهی انعقاد را روی موضع بریزید و مجددا پانسمان کنید و برای رفع سریع جای نیش زالو از روغن بادام تلخ با روغن بنفشه روی موضع استفاده کنید .

  1. خارش موضعی زالو پس از ۲۴ ساعت شروع می شود و کمی تا یک هفته ادامه دارد و در صورت خارش محدود از روغن بنفشه یا روغن کافور یا روغن بادام تلخ استفاده کنید و در موضع زالو استعمال کنید . در موارد خارش شدید به مطب مراجعه کنید.

۵.پس از زالو درمانی تا ۲۴ ساعت مقاربت جنسی نداشته باشید.

۶. پس از زالو درمانی استراحت فیزیکی و بدنی و حتی استراحت فکری ( پرهیز از تنش ، مطالعه ، تلویزیون و  مهمانی با توصیه می شود . ( حدود ۸ ساعت )

۷. تا ۲۴ ساعت پس از زالو درمانی مصرف ، تخم مرغ ، ماهی ، ترشی جات و به طور کل سردی جان توصیه نمی شود .

۸. تماس سرما و آب سرد با موضع زالو سبب خارش شدید و تورم می گردد .

۹. به طور کلی غذاهاوادویه و میوه های بسیار گرم و بسیار سرد پس از زالو درمانی ممنوع و مضر میباشد و بیش تر از غذاهای معتدل نظیر کرفس و جو و آبگوشت ، گلابی ، شیر برنج ، قيمه ، سیب ، سوپ جو ، سکنجبین ، سرکه شیره و … باید استفاده کرد . البته شربت گلاب با عسل یا آب انار بعد از زالو درمانی خیلی مفید است.

۱۰. مصرف غذاهای سنگین ، مقوی و چرب ( مانند دل و جگر و قلوه و س ) و برخوری پس از زالو درمانی بسیار ضرر دارد . چون این مواد مولد خون غلیظ و کثیف هستند و اثر زالو درمانی را به ت کاهش می دهد.

۱۱ . پس از زالو درمانی حتی المقدور کم تر سرپا بایستید و پیاده روی کم تر داشته باشید.

۱۲. خواب پس از زالو درمانی به علت مزاج سرد خواب تا ۶ ساعت ممنوع است .

۱۳. مصرف غذاهای شور و حمام گرم پس از زالو درمانی جایز نیست ( هر ۸ ساعت یک لیوان شربت عسل تا ۳ روز ) مصرف شربت عسل ، آب انار و گلاب ۔ مالت جو، شربت زعفران و بیدمشک پس از زالو درمانی مفید است.

 

اگر به دنبال بهترین مکان برای آموزش جامع زالو درمانی هستید  حکیم شو بهترین مکانه!

چرا حکیم شو؟ چون در حـکیم شـو تمام دوره های سبک زندگی، خودمراقبتی و طب سنتی در حال برگزاری است و هر زمان شما خواستید می توانید شرکت کنید.

 

ثبت نام در دوره جامع زبان شناسی تشخیص بیماری از طریق زبان

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *