0920 936 2581

0902 936 2581

02109362581
0

حجامت چیست؟

جایگاه تاریخی حجامت را بیان کنید ؟

حجامت یک روش سنتی مذهبی برای درمان و پیشگیری بیماری ها است و از سنتهای پیامبران به شمار می آید و از احکامی است که دین اسلام آن را امضاء و ترویج و تکمیل کرده الت حجامت در طب اسلامی از ارکان درمان به شمار می آید و در بهداشت پیشگیری عامل بسیار موثری در پیشگیری و مدارای تعدادی از بیماری ها شمرده شده است در این موضع روایت مشهور شب معراج نشان دهنده اهمیت حجامت است .

در روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله آمده است : « زمانی که به آسمان هفتم صعود کردم هیچ ملکی از ملائک از من گذر نکرد مگر اینکه به من گفت یا محمد ( ص ) حجامت کن و امتت را به حجامت کردن امر فرما.

جایگاه تاریخی حجامت

جایگاه حجامت در طب سنتی چیست ؟

زمانی که از طب سنتی صحبت می کنیم منظور مجموعه آموخته های ما از تجربیات تاریخی طب باستانی قبل از قرن هجدهم میلادی است . این طب نیز بدون تردید از تراوشات تفکرات پیامبران سرچشمه گرفته است و تجربیات کاربردی انسانها به آن افزوده شده و در طی قرون متمادی به صورت یک جریان فرهنگی سامان و کمال یافته است.

مبنای طب سنتی ایران را کتاب هایی همچون قانون و ذخیره خوارزمشاهی می دانیم الغاء در کتاب قانون در طب و در طب خوارزمشاهی کمتر نسخه پزشکی مشاهده میشود که در کنار آن حجامت یا فصد رگ تجویز نشده باشد .

بنابراین تکیه اساسی درمان در طب سنتی در زدایش اخلاط چهارگانه است ، و بر این اساس باور دارد که اخلاط خون ، صفراء و سودا و در برخی موارد بلغم نیز از طریق حجامت دفع می شوند . با حجامت ، اخلاط اربعه مازاد از بدن خارج می گردند و علاوه بر آن سمومی که از طریق گرش گزندگان وارد خون شده است نیز از طریق حجامت دفع می گردد.

تعریف حجامت و روش های انجام آن

تعریف حجامت

حجامت روشی است که در آن مقداری خون از طریق مکانیسم خاصی از نواحی مشخصی از بدن دریافت می شود . روش انجام آن عبارت است از ایجاد انبساط به وسیله یک دستگاه مکنده به قطر یک لیوان که مقدار انبساط عضلانی ناشی از مکش آن حداقل به ۱۴ میلیمتر در رأس گنبدی میرسد . این عمل ، حجامت خشک یا بادکش نامیده می شود .

هرگاه بخواهيم حجامت تر انجام دهیم به محض برداشتن ابزار این بحث شاخ حجام نامگذاری می کنیم چند خراش سطحی روی پوست ایجاد می کنیم میزان عمق این خراش بر حسب نوع بافت و شرایط افراد متفاوت خواهد بود . به هر حال در حجامت درمانی و پیشگیری بیشتر از پوست دوم نباید باز شود ، طول خراشها حدود ۱۴ میلی متر و پراکندگی آن باید به نحوی باشد که تمامی فضای دایره منبسط شده را در بر گیرد . خونگیری از موضع په وسيله بادکش مجدد و ایجاد انبساط عضلانی انجام میشوم هر دوره مکش به وسیله حجامت نباید بیشتر از ۵ دقیقه طول بکشد .

برداشتن تلخ حجامت در زمان کمتر می تواند مفیدتر باشد . فلسفه این خون گیری ایجاد مکانیسمی ( پدیده انتشار ) است که به وسیله آن بتوان خون کثیف تری از بدن خارج نمود و نه الزاما حجم خون بیشتری . تکرار ش حجامت تا حداکثر سه مرحله صورت می گیرد و در این مرحله با وجود مکش جریان خون به درون شاخ حجامت قطع می شود ، سپس موضع حجامت تمیز گردیده و پانسمان میشود . )

زخم ایجاد شده در اثر حجامت بدون نیاز به داروی ترمیم کننده است و پس از یک الى دو روز ترمیم می شود ، وفرد میتواند می تواند پس از شش ساعت بعد از انجام حجامت حمام کند و اگر این فاصله دوازده ساعت باشد بهتر است موضعی که برای حجامت تعیین شده است ضدعفونی گشته سپس با لیوان حجامت که بصورت یکبار مصرف ساخته شده به مدت چند دقیقه بادکش میشود بعد از ایجاد انبساط چند خراش سطحی ایجاد می گردد آنگاه به تناسب وضعیت جسمی بالینی و عروقی بیماردر یک الی سه مرحله از وی خون گرفته میشود .

این عملیات مجموعا در مدت حدود ۱۷ رفيقه انجام میشود و خون گرفته شده حداکثر به ۵۰ تا ۷۰ سی سی میرسد .. نکته : در حجامت خشک مرحله خونگیری انجام نمی شود . انواع حجامت حجامت انواع گوناگونی دارد و از نقاط مختلف بدن به منظور درمان بیماری خاصی حجامت گرفته میشود .

در تقسیم بندی کلی می توان حجامت را به دو نوع حجامت خشک یا بادکش و حجامت تر یا خونگیری تقسیم بندی کرد در حجامت خشک لیوان حجامت روی موضع مورد نظر گذاشته شده و پس از گذشت زمان کوتاهی که نباید کمتر از ۵ دقیقه و بیشتر از ۳۷ دقیقه باشد ، برداشته شود زمان حجامت باید به تناسب ویژگی پوست و ترمی عضلات انتخاب گردد .

حجامت خشک برای رفع سردردهای عصبی و سردردهای میگرنی بصورت فوری و کوتاه مدت بر روی پیشانی مفید است . نقاط وسط پیشانی ، قسمت چپ و راست نقطه مناسبی برای این بادکش است . در شکستگی های ناحیه جمجمه بالاخص شکستگی های فشاری از حجامت خشک می توان استفاده کرد . علاوه بر آن شکستگی دنده هایی که در اثر ضربات شدید بیرونی استخوان بطرف داخل بدن فرو رفته است را نیز می توان بوسیله حجامت خشک و بدون جراحی تا حدود زیادی به جای خود برگرداند .

حجامت خشک کلیه جهت رفع انسداد نفرونها کمک می نماید و موجبات گذر و مواد انسدادی از نفرون ها را به خارج فراهم می نماید . حجامت خشک در درمان سکته های مغزی ، قلبی و التهابات ستون فقرات دردهای دیسکوپاتی و آرتروز مهره ها نیز میتواند مؤثر واقع شود .

یکی دیگر از کاربردهای ویژه حجامت خشک بر روی جای نیش عقرب زدگی و یا مار زدگی است که در این صورت پس از بروز حادثه فورا روی موضع حجامت گذاشته میشود و پس از تورم باید خراش ضربدری را روی موضع وارد نموده و حجامت مجدد روی ناحیه تا خروج کامل نیش حشره وسم انجام گردد . حجامت تر حجامت تر با حجامت با خون گیری در کنار کلیه فوایدی که در فصل بادکش ذکر گردید شامل فواید و مزایای بی شمار دیگری می باشد که در ادامه ارائه می گردد .

حجامت عام

حجامت عام

 

حجامت عام از جمله حجامت های ناحیه تنه میباشد که محل آن بین دو کتف ( در أن مثلث بین دو کتف ) ؛ حدود مهره های سوم و چهارم سینه ای ( T3 ) و ( T4 ) قرار دارد و به عبارتی لبه بالایی لیوان حجامت زیر مهره هفتم گردشی قرار می گیرد . در طب اسلامی به حجامت بین دو کتف توجه ویژه ای مبذول گردیده است این حجامت در جایی به عنوان حجامت فریادرس و در جای دیگر حجامت نافع نام گذاری شده است

ناحیه حجامت عام به دستگاههای مهم و کلیدی بدن مثل سر ، ریه ها ، قلب و کبد طحال ، دستگاه گوارش ، لوزالمعده ، سیستم لنفاوی ، سیستم دفاعی و عصبی بسیار نزدیک و بسیار اثر گذار است حجامت عام در فصل بهار و پاییز بر همه مزاجها تاثیر دارد و در فصول تابستان و زمستان باید طبق نیاز بعضی مزاجها در صورت نیاز انجام گردد .

خصوصا در زمستان مزاجهای سرد نباید حجامت کنند و در بهار و پاییز جهت تازه شدن خون و پیشگیری از ازدياد خون و تقویت سیستم ایمنی و کاهش حساسیت فصلی و دیگر بیماریها می توان انجام داد که برای همگان توصیه میشود . در درمان سرفه و خلط خونی ( هموپتیزی ) ، بهتر است لیوان را کمی پایین تر قرار دهیم در سایر موارد به شیوه معمول عمل میشود . لیوان باید کاملا در خط وسط قرار گیرد.

 فواید حجامت عام

حجامت عام جایگزین فصد باسليق ( رگ زدن عروق باسليق دست ) است . بعضی حتی آن را جایگزین فصد باسليق و اکحل می دانند.طیف اثر حجامت عام بسیار گسترده است و در صورت کاربرد صحیح در رفع مشکلات زیر بسیار مفید خواهد بود.

 •  تصفیه عمومی خون و تنظم ترکیبات بیوشیمیایی آن
 • تنظیم ترشحات غدد داخلی و هورمون ها
 •  تنظیم آنزیم ها و درمان اختلالات کبدی
 • درمان خفقان
 •  امتلاء
 •  فشار خون
 • دیابت
 • چربی خون
 •  بالا بودن اسید اوریک و نقرس
 •  غلظت خون
 •  هموپتيزی ( سرفه خونی )
 • تپش قلب
 • دوران سروسرگیجه که ناشی از سنگینی معده باشد
 •  دردهای مزمن مثل درد کلیه ، مثانه و رحم
 •  باز کردن قاعدگی
 • درمان آکنه و جوش
 • میگرن و سر دردهای مزمن
 •  اضطراب و پرخاشگری به ویژه در نوجوانان
 •  دردهای گردن
 •  دردهای شانه ، كتف ها و حلق
 • سل و تنگی نفس
 •  انواع عفونتهای حاد ویروسی ( اوریون ، آنفلوآنزا ، سرخک ، آبله مرغان ، … )
 • ضعف عمومی دستگاه ایمنی و ابتلای مکرر به بیماری های عفونی
 • کهیر
 • پسوریازیس و بسیاری دیگر از بیماری‌های پوستی
 • انواع مسمومیت های دارویی و غذایی و گزش ها و …

آمادگی های لازم پیش از انجام حجامت

حجامت

 

 1.  یک هفته پیش از انجام حجامت از شربت سرکه انگبین ، انار شیرین و سیب شیرین استفاده گردد .
 2.   درصورتیکه جزء افراد پرخون و با غلظت خون بالا هستند می توانند در یک هفته پیش از انجام‌ حجامت از مواد غذائی و گیاهی مانند دمنوش آویشن و عناب ، آش بلغور ، آب زرشک و سوپ جو استفاده نمایند
 3.  از پرخوری و خوردن خوراکهای سودا زا پرهیز گردد .
 4. حداقل ۱۲ ساعت قبل از انجام حجامت از خوردن غذاهای سرد مزاج همچون البنيات ، برنج ، ماهی ، مرغ و تخم مرغ ، سالاد الویه و … خودداری گردد .
 5.  حداقل ۱۲ ساعت قبل از انجام حجامت از مصرف دخانیات ، مواد افیونی ، مواد خوراکی حاوی کافئین ( چای ، قهوه ، نوشابه و کاکائو ) خودداری گردد .
 6.  هرگز با شکم خالی و گرسته اقدام به حجامت ننمائید .
 7.  حداقل تا ۶ ساعت قبل از انجام حجامت اقدام به استحمام نمایید .
 8.  از انجام فعالیت های سنگین قبل از انجام حجامت خودداری گردد .
 9.  از انجام مقاربت و هیجان های عصبی و تنش های روحی قبل از انجام حجامت خودداری گردد .
 10. افراد با ینیه بدنی ضعیف ، افراد با بیماری های خونی از انجام حجامت خودداری و یا با صلاحدید پزشک متخصصی طب سنتی اقدام به حجامت نمایند .
 11.  انجام حجامت در افراد باردار ممنوع می باشد .

عوارض احتمالی حجامت عام :

 

تنها عارضه احتمالی حجامت ، ضعف دهانه معده است که البته در صورتی این عارضه رخ میدهد که حجامت بدون برنامه و افراطی انجام گردد و همچنین لیوان حجامت پایین تر از محل صحیح خود قرار داده شود .

 نکاتی در خصوص حجامت عام

حجامت پشت

 

 1. فراگیرترین اثر را در بین تمام انواع حجامت داراست و در خروج اخلاط فاسد از کل بدن تاثیر به سزایی دارد به همین دلیل ، در حجامت های پیشگیرانه و یا برای شروع فرآیند درمانی با حجامت ، معمولا به عنوان اولین گزینه مد نظر پزشک قرار می گیرد

۲. حجامت عام رایج ترین نوع حجامت است .

 

 

اگر به دنبال بهترین مکان برای آموزش جامع حجامت هستید  حکیم شو بهترین مکانه!

چرا حکیم شو؟ چون در حـکیم شـو تمام دوره های سبک زندگی، خودمراقبتی و طب سنتی در حال برگزاری است و هر زمان شما خواستید می توانید شرکت کنید.

 

ثبت نام در دوره جامع زبان شناسی تشخیص بیماری از طریق زبان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *