0920 936 2581

0902 936 2581

02109362581
0

بادکش درمانی چیست؟

بادکش درمانی چگونه است؟

بادکش درمانی چیست؟

بادکش درمانی چیست؟

تاریخچه بادکش درمانی

بادکش از هزاران سال قبل در چین و نقاط دیگر دنیا مورد استفاده قرار می گرفته الست مصریان و یونانیان باستان نیز از بادکش درمانی برای خارج کردن سموم و مواد زائد از بدن . درمان درد ، کاهش التهاب و افزایش گردش خون استفاده می کردند .

کاربرد این روش در طب سنتی در ابتدا برای خارج کردن چرک و خون در درمان دمل ها و جوشهای چرکی بوده است . سپس ، تاثیر مثبت این روش در درمان دیگر بیماریها هر چه بیشتر پدیدار گردید وسایل و لوازم اولیه ای که برای این طب به کار می رفته است شامل شاخ گاو و فنجان های ساخته شده از بامبو بوده است و حتی دریچه های ساخته شده از پوست گوسفند نیز برای ایجاد مکش در این فنجانها استفاده می شده است .

بادکش درمانی مدرن و امروزی نیز هنوز خیلی شبیه به روشهای قدیمی و باستانی آن می باشد . اما پیشرفتهای جدیدی نیز در این زمینه به وجود آمده است از قبیل پمپهای مکشی الکتریکی ( وکیوم ) ، مکانیکی و الکترو مغناطیسی ، تحقیقات اخیر نشان داده است که بادکش درمانی الکترو مغناطیسی بطور موثری بیماریهای مربوط به مفاصل را درمان می کند .

 

 بادکش درمانی در فلسفه طب چینی

 

بادکش درمانی در فلسفه طب چینی باعث باز شدن مراکز انرژی بدن می گردد . مراکز و هستند ، اجازه جابجایی انرژی انرژی یا چاکراها در طول کانالی در امتداد بدن قرار گرفته اند که انرژی از طریق این کانال به هر بخشی از بدن و در سراسر اندام ها و بافت ها جریان می یابد . پنج مرکز انرژی بر روی پشت بدن وجود دارند که زمانی که این مراکز باز و گشوده ها در تمام طول بدن را می دهند . متخصصان طب سنتی چین دریافته اند که بادکش درمانی یکی از بهترین روش ها برای باز کردن این مراکز می باشد .

بادکش درمانی در طب سنتی ایرانی علاوه بر گردش چرخه انرژی باعث میگردد که بافتهای بدن سموم خود را آزاد کننده سیستم لنفاوی فعال شود و انسدادهای مه گوارشی باز گردد . علاوه بر این موارد بادکش درمانی به فعال شدن و باز شدن سیاهرگها سرخرگها و مویرگها کمک می کند ، پوست را فعال و جوان می سازد .

باعث از بین رفتن ترک های پوستی و بهبود واریس می گردد . و اما به طور کلی جوامع پزشکی غربی ، روش بادکش درمانی را خیلی نمی پذیرند و انجمن سرطان امریکا می گوید : شواهد علمی موجود ، بادکش درمانی را برای بهبود سرطان ها و هر بیماری دیگری موثر نمی داند و گزارش های مبنی بر تاثیر بادکش درمانی در درمان بیماری ها بیشتر داستان گونه است تا بر اساس تحقیقات علمی محققان استرالیایی و چینی ، ۱۳۵ تحقیق مربوط به بادکش درمانی را که بین سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۰ منتشر شده بود بررسی کردند .

بعد از این بررسی آنها دریافتند وقتی بادکش درمانی همراه با سایر روش های درمانی مانند طب سوزنی و یا داروهای شیمیایی و گیاهی در درمان بیماری ها مورد استفاده قرار بگیرد . تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت . بادکش گذاشتن یا به قول عامه ، لیوان انداختن که امروزه در بین اهل فن ، به « حجامت گرم و خشک » شهرت یافته است . از روش های مهم درمانی در طب سنتی است که دارای سابقه ای چند هزار ساله است .

از گذشته های دوره اطباء و حکمای مشرق زمین به خواص درمانی بادکش گذاری پی برده و در درمان بسیاری از بیماری ها و دردها از آن بهره می گرفتند . در طب سنتی چین ، تلفیقی بین بادکش درمانی و طب سوزنی صورت گرفته است و اطبای چینی جهت افزایش تاثیر طب سوزنی ، در بسیاری موارد ، آن را همراه با بادکش | به کار می برند .

در طب سنتی ایران زمین نیز درمان با بادکش سابقه ای طولانی دارد و توسط اطبای بزرگی چون ابوعلی سینا ، رازی ، جرجانی و … به کرات جهت درمان بیماری ها و درد های مختلف در تجویز شده است هنوز نیز با نام‌های (لیوان انداختن) یا (کوزه گذاشتن)  در اقطی نقاط کشور رواج دارد.

بادکش درمانی چیست ؟

تاریخچه بادکش درمانی

بادکش درمانی یا کاپینگ یک روش درمان قدیمی است که طیف وسیعی از بیماریها را می تواند درمان کند و به طور کلی می تواند روی حال عمومی چه در سطح ذهنی و روانی و چه در سطح جسمی و فیزیکی اثر بگذارد . بعضی کتب معتقدند که بادکش میتواند نه تنها به اندازه آنتی بیوتیکها ومسکن ها و حتی فراتر از آنها عمل کنند ، حتی در جایی که داروها از درمان قاصرند به بیماران کمک می کند .

این تکنیک بسیار ساده ، ارزان و کارآمد است و شاید ایده ال باشد که همه ما به مانند نیاکانمان دانش آن را فرا گیریم تا شادتر و سالم تر زندگی کنیم بادکش درمانی نوعی درمان جایگزین طب باستانی است که در آن فنجانهای مخصوصی برای مکش بر روی پوست قرار می گیرد و برای چند دقیقه بر روی آن می ماند این شیوه درمانی به تشکیل یک ناحیه قالب مانند بر روی پوست کمک می کند و مکشی را ایجاد می کند که به بهبود سطح درد در ناحیه مورد نظر می انجامد .

این شرایط باعث بهبود کلی التهاب ، افزایش سطح جریان خون و نیز ایجاد آرامش می شود . هر فردی که از آسیب های مرتبط با ورزش رنج می برد یا دارای درد عمومی در بدن است . می تواند از این شیوه درمانی بهره مند شود . فنجان های مخصوصی که برای این کار استفاده میشود از مواد مختلفی ساخته شده اند که به فرد و شرایط آن بستگی دارد .

برخی از افراد دوست دارند از فنجان های شیشه ای استفاده کنند این در حالی است که برخی دیگر ترجیح میدهند از فنجان های سیلیکونی ، بامبو یا سایر موارد استفاده نمایند در ادوار گذشته ، قبل از اینکه فرآیند بادکش درمانی به شیوه امروزی انجام شود . درمانگر تلاش می کرد یک ماده آتش زا را در فنجان قرار دهد و آن را روشن نماید تا به آرامی شعله ور شود .

سپس آتش خاموش میشد و فنجان بر روی پوست قرار می گرفت . این شیوه ممکن است گرم باشد ، اما باعث سوزاندن پوست بدن نمی شود . سودی و خنکی هوا به ایجاد خلاء کمک می کند و همین امر باعث می شود مکش رخ دهد . فنجان به مدت سه دقیقه بر روی پوست باقی می ماند . امروزه از مواد آتش زای باستانی استفاده نمی شود بلکه از روش های جدید با آتش زدن پنبه آغشته به الکل یا یک پمپ پلاستیکی به کار میرود که باعث ایجاد خلاء می گردد و می تواند همان اثر و نتیجه نهایی را برای فرد داشته باشد .

بادکش در بدن با مکانیسم های مختلفی اثر خود را اعمال می کند که در اینجا برخی از این مکانسیم ها را از زبان حکمای طب سنتی ایران بیان می نماییم . مکانسیم بیان شده برای اثرات بادکش ( سرد و گرم ) در بدن از دیدگاه حکیم بوعلی ( ره ) در کتاب قانون في الطب و جناب حکیم محمد حسین عقیلی خراسانی شیرازی در کتاب خلاصه الحكمة عبارت است از :

 

بادکش چیست؟

 1.  انحراف : انحراف ماده و جذب آن به سمت دیگری که باعث سکون آن ماده بشود، مثل بادکش کردن قفسه سینه برای قطع خونریزی شدید دوران قاعدگی.
 2.  ابراز : بارز کردن ورم که در عمق اعضاء است برای اینکه معالجه ( داروها ) به آن برسد.
 3. انتقال : النتقال ورم از عضو شریف به عضو پست تر هم جوار ( عضو نزدیک ).
 4.  تسخین : برای گرم کردن عضو و جذب خون به سمت آن عضو ، و همچنین برای به تحلیل بردن باد اعضاء که بادکش گرم اثرش در این مورد قویتر است.
 5.  تخلیه : انتقال مواد از موضع طبیعی تولید کننده آن ماده ، که مواد خودش در آن نازل شده و باعث تورم در آن عضو شده است . مثل : بیماری قبله که محجمه ( ظرف حجامت ) را بر عانه می گذارند.
 6.  تسکین : استعمال بادکش برای کاهش و تسکین دردها ، مثل گذاشتن لیوان بادکش روی ناف ( السرة ) به خاطر قولنج ( در اصطلاح عامیانه افتادگی ناف نام دارد . ) و بادهای شکم و دردهای رحمی که در هنگام حرکت خون ( هنگام قاعدگی ) عارض می شود به خصوص برای جوانان ، و یا بادکش کردن روی باسن برای بیماری سیاتیک.

 با استفاده از خواص فوق الذکر می توان از بادکش در موارد زیر استفاده نمود:

 • ۱. فراخوان غذایی ( خونی ) : به دلیل افزایش جریان خون مویرگی با انجام بادکش در مواضع مختلف خون رسانی ( عنا رسانی به آن مواضع بیشتر خواهد شد . لذا ، می توان از این روش برای افزایش بافت ماهیچه ای استفاده نمود . مثلا برای رفع لاغری های موضعی مثل لاغری صورت می توان از این روش استفاده نمود . البته برای صورت نوع بادکش متناوب و خیلی سبک می باشد . همچنین می توان چربی موضعی را مقداری برطرف نمود چون مزاج خون گرم است ( بخصوص با بادکش گرم نوع اول ).
 •  ۲. فراخوان دفاعی : افزایش خون رسانی موضعی با فراخوانی سلول های دفاعی و فاکتورهای ضد التهاب خونی به موضع ، باعث تسریع ترمیم آسیب های بافتی و عفونت های موضعی می شود . ( متمرکز شدن قوای بدن در ناحیه بادکش ) مثلا با بادکش کردن اطراف زخم های بستر می توان به ترمیم و بهبود این زخم ها کمک شایانی کرد و یا در درمان بیماریهای پوستی چون برص و … از این روش می توان کمک گرفت .
 • ٣. ایجاد انبساط : بادکش باعث رفع اسپاسم و گرفتگی های عضلانی و ایجاد انبساط در عضلات و اعضاء می گردد . ( برای انبساط عضلات بهتر است از بادکش گرم استفاده شود . البته مزاج شخص نیز باید لحاظ شود ) .
 •  ۴. انتقال مواد : بادکش باعث انتقال مواد از مواضع مجاور موضع بادکش به موضع بادکش می گردد و از این خاصیت برای انتقال مواد از عضوی به عضوی دیگر استفاده می گردد ، مثل انتقال مواد سوداوی از مغز به سمت اسافل ( بافتهای پست تر ) .
 • ۵. تحریک فعالیت موضعی : بادکش باعث حرکت در عضوها می شود . مثل افزایش حرکت دودی روده ها با بادکش سبک روی شکم . ( ورزش موضعی ).
 • ۶. رفع خستگی : به خاطر خون رسانی زیاد و سایر خواص بادکش در رفع خستگی و کسالت قابل استفاده است به خصوص در بعضی مزاجها ، مثل بادکش گرم در فردی با مزاج
 • سرد و تر .
 • ۷. تمرکز قوا بر عضوی خاص : بادکش باعث توجه قوه مدبره و تمرکز قوای بدن به موضع تحت بادکش می گردد . مثلا در سردردها می توانیم برای تسکین ، قوای بدن را به سمت ساق پا بکشیم یا مثلا برای برخی بیماریها که علت آنها ضعف عضو است به خوبی می توانیم از بادکش برای تقویت آن عضو کمک بگیریم .
 • ۸. جهت اخراج مواد مضر از بدن: برای کمک به خروج مواد و سموم از بدن می توان از بادکش استفاده کرد . مثل خروج نیش حشرات با عفونت آبسه ای که باز شده است.
 •  ۹. رفع ریح اعضا : بادکش باعث از بین رفتن نفخ وباد محتبس در اعضا می شود و بادکش گرم در این مورد اثرش بیشتر می باشد .

 

در چه مواردی از بادکش میتوان استفاده کرد؟

 

اگر به دنبال بهترین مکان برای آموزش جامع بادکش درمانی  هستید  حکیم شو بهترین مکانه!

چرا حکیم شو؟ چون در حـکیم شـو تمام دوره های سبک زندگی، خودمراقبتی و طب سنتی در حال برگزاری است و هر زمان شما خواستید می توانید شرکت کنید.

 

ثبت نام در دوره جامع زبان شناسی تشخیص بیماری از طریق زبان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *